Mi a különbség a független és a „független” pénzügyi tanácsadó között?
- Vaszi László
- Mar 10
- 3 min read
Updated: Mar 18

Sokszor találkozunk a „független” kifejezéssel a pénzügyi tanácsadók esetében. A valóságban hatalmas különbség van aközött, aki „független” tanácsadónak hívja magát és aközött, aki valóban független és nincs más érdeke, mintsem az ügyfél legjavát szolgálni. A legtöbb magát "függetlennek" hívó tanácsadó valójában ezt úgy érti, hogy nincs kizárólagos pénzintézeti partnere, tehát egy helyett több partnerrel szerződött és értékesíti termékeiket.
A „független” pénzügyi tanácsadó
Gondoljunk egy példára: ha el kell jutnod A-ból B-be és valamilyen járműre van szükséged, akkor elég sok lehetőség közül választhatsz. Egy „független” tanácsadó olyan, aki több autógyártóval, mondjuk a BMW-vel és a Toyotával is együtt dolgozik. Ha hozzá fordulsz, a tanácsadás ingyenes lesz, viszont biztosan a szerződött partnereitől ajánl majd autót. Ezzel a megoldással több lehetőség közül választhatsz, mintha csak a BMW-hez mentél volna be, de ne felejtsd el, hogy a „független” tanácsadó minden autó eladásából jutalékot kap. Tehát bár úgy tűnhet, hogy ő segít neked megtalálni a legjobb megoldást, valójában az ő érdeke, hogy valamelyik vele szerződött gyártótól vásárolj, olyan terméket, ami után neki ezért fizetnek. Sőt, sokszor különböző termékek után különböző mértékű jutalék jár, úgyhogy még abban sem lehetsz teljesen biztos, hogy a szerződött termékkínálat közül a számodra lehető legjobbat fogja ajánlani!
A valóban független tanácsadó
Most képzeld el, hogy valóban független tanácsadót keresel, aki nem dolgozik semmilyen autógyártóval. Neki nem az autógyártók fizetnek jutalékot, hanem te, az ügyfél – ő egy fix díjért cserébe dolgozik neked, amit már előre tudsz. Ő nem fogja azt mondani, hogy neked mindenképp új autóra van szükséged. Először megnézi, hogy egyáltalán indokolt-e autót venned, vagy esetleg egy bicikli is tökéletes megoldás lenne. A valóban független tanácsadónak nincs semmilyen szerződése a gyártókkal, így ő nem kap jutalékot sem a BMW-től, sem a Toyotától. Az ő egyetlen célja, hogy megtalálja számodra a legjobb megoldást, függetlenül attól, hogy mi az és nem érdekli, hogy vásárolsz-e autót vagy sem. Ő garantáltan egy szakértő, akinek az ideje és a tudása maga az az érték, amiért az ügyfelek fizetnek.
Miért fontos ez?
Az én esetemben (lásd: Hogy került az “ingyenes” pénzügyi tanácsadás közel másfél millió forintomba?) a „független” tanácsadó valójában nem volt olyan független, mint ahogy én azt képzeltem. Ő is olyan pénzintézetekkel dolgozott, mint a BMW és a Toyota, tehát borítékolva volt, hogy olyan pénzügyi terméket ajánl majd, amiből ő jutalékot kap. Az általam választott termékek, amelyek az „ingyenes” tanácsadás részeként kerültek ajánlásra, hosszú távú, drága szerződéseket jelentettek, folyamatos fizetési kötelezettséggel és a helyzetemhez képest messze nem jelentették a legjobb megoldást a problémámra. Csak összehasonlításképpen, ma Magyarországon egy valóban független, fix díjas tanácsadóval való konzultáció ára 30 és 50 ezer forint körül mozog. Én viszont csak közel másfél millió forint veszteséggel tudtam kiszállni a tájékozatlanul megkötött szerződésekből, amik után a "független, ingyenes" tanácsadóm jutalékot kapott - egy valóban független, fix díjas tanácsadóval viszont alapból elkerülhettem volna ezt a veszteséget, sokkal kevesebbért.
Végezetül
Egy valóban független tanácsadó nem fog rád tukmálni semmilyen pénzügyi terméket, hanem az érdekeidet ténylegesen szem előtt tartva dolgozik és a legjobb megoldást keresi. Eközben nem csak a pénzügyekről, hanem saját magadról is tanulsz tőle. A valóban független tanácsadó nem jutalékból él, hanem az ügyfeleitől kapott, előre átlátható díjért dolgozik – ez biztosítja, hogy valóban csak a te érdekeidet tartsa szem előtt. Míg a „független, ingyenes” tanácsadók gyakran dolgoznak együtt bankokkal és pénzügyi intézményekkel és a termékeik eladásából származó jutalékból élnek. Ezzel sincs gond, mert mindkettőnek megvan a helye különböző helyzetekben (lásd: Mikor jó az "ingyenes" termékértékesítős tanácsadás?), fontos azonban, hogy még mielőtt belekezdünk, meglegyen a választás lehetősége és ne tájékozatlanságból kössünk ki a gyakoribb fajtánál.
Ezért hoztam létre a MoneyCoaching.hu-t – hogy valós történetekkel és saját tapasztalataimból adódó tippekkel inspiráljak más hozzám hasonló átlagembereket tudatosabb pénzügyi döntéseket hozni. Az oldal hosszú távú célja pedig egy olyan platform megteremtése, ahol garantáltan csak olyan pénzügyi szakemberek állnak rendelkezésre, akik valóban függetlenek és érdek mentesek.
Ha neked vagy ismerősödnek van olyan tapasztalata, amelyből mások is tanulhatnának, oszd meg velem az info@moneycoaching.hu email címen. Minden történetet teljes anonimitással kezelünk. Vegyük a saját kezünkbe a pénzügyeink fölötti irányítást!